Słowem wstępu...

Nowy blog. Nowe opowiadanie. No to przyda się i notka wstępna ;)

Od razu chciałabym Was poinformować, że After Lyoko jest wypadkową połączenia aż 5 opowiadań, które pisałam "do szuflady". Ten fakt wpływa też na formę rozdziałów, która mam nadzieję, będzie dla Was przystępna w odbiorze. 

Sama akcja opowiadania dzieje się kilka lat po ukończeniu Kadic przez Wojowników Lyoko i wiele lat po zakończeniu akcji serialu. Pomijam tutaj Ewolucję - z różnych przyczyn, a jedną z nich jest to, że 2 z 5 opowiadań bazowych pisałam jeszcze zanim w ogóle pojawiła się Ewolucja. Chociaż nie wykluczam pojawienia się kilku postaci z Ewolucji.

I chyba najciekawszy aspekt tego opowiadania to forma narracji, ponieważ dawno nie publikowałam nic w narracji pierwszoosobowej, a w tym opowiadaniu będzie ona przeważała.

Chyba tyle jeśli chodzi o wstęp. Mam nadzieję, że opowiadanie Wam się spodoba i jego forma Was nie zniechęci do czytania i śledzenia nowości!

A na koniec dodatek, czyli co będzie czym w opowiadaniu. Mam nadzieję, że się w tym połapiecie i będzie to dla Was intuicyjne ;)


1. Przedstawienie miejsca, czasu i głównego bohatera fragmentu zawsze będzie pogrubione i podkreślone. Jak na przykładzie poniżej:

Monachium, mieszkanie Ulricha, poniedziałek, 12 czerwca, godzina 03:55, Ulrich Stern


2. Narracja trzecioosobowa, czyli przede wszystkim wszystkie opisy sytuacji lub miejsc zawsze będą normalną czcionką, bez żadnych pochyłości czy pogrubień. Tak jak jest to przedstawione poniżej:

Światło latarni ulicznych delikatnie wdzierało się przez niezasłonięte okno do mieszkania w bloku na drugim piętrze.


3. Narracja pierwszoosobowa, czyli myśli bohaterów za każdym razem rozpoczynać się będą od myślnika i pisane będą kursywą, bez pogrubienia. Obrazuje to przykład poniżej:

-Niesamowite jak ten czas szybko leci. Pamiętam, jak byłem jeszcze w liceum i razem z moimi przyjaciółmi walczyliśmy ze złym wirusem komputerowym, Xaną. 


4. Dialogi między bohaterami będą się za każdym razem rozpoczynać od myślnika i będą pogrubione, bez pochyleń. Tak jak obrazuje poniższy przykład:

-Cześć, Aelita, chciałaś żebym zadzwonił wieczorem.


5. Wiadomości, które otrzymają bohaterowie takie jak wiadomości SMS, listy, maile, czaty itp. będą umieszczone zawsze w cudzysłowie, a także będą pogrubione, bez pochyleń. Przykład zamieszczam poniżej:

“Zadzwoń jutro wieczorem.”


Jeśli z czasem się pojawi konieczność dodania jeszcze jakichś form, uzupełnię powyższy wpis, zatem bądźcie czujni!

Miłej lektury opowiadania!